Hirose Electric Co Ltd DF18C-120DP-0.4V(51)
DF18C-120DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-120DP-0.4V(51)
Brief Description
CONN PLUG 120POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18C-120DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF18C-120DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF18C-120DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-120DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF18C-120DP-0.4V(51)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.046" (1.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-120DP-0.4V(51)
Related LinksDF18C-120D, DF18C-120DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-120DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF18C-120DP-0.4V(51)
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER NON-TURN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SOLDER 63/37 18AWG 1LB datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf