Hirose Electric Co Ltd DF18C-20DS-0.4V(81)
DF18C-20DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-20DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18C-20DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF18C-20DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF18C-20DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-20DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18C-20DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-20DS-0.4V(81)
Related LinksDF18C-20D, DF18C-20DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-20DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18C-20DS-0.4V(81)
FUSE PTC 2.6A 6V RESET SMD T/R datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LV 5V 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 142POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf