Hirose Electric Co Ltd DF19-20P-1V(56)
DF19-20P-1V(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF19-20P-1V(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BOARD TO WIRE 1MM 20POS
Datasheet Download
DF19-20P-1V(56).pdf
Availability of DF19-20P-1V(56)
QUANTITY
DF19-20P-1V(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19-20P-1V(56)
Internal Part NumberEIS-DF19-20P-1V(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19-20P-1V(56)
Related LinksDF19-20, DF19-20P-1V(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19-20P-1V(56) Details Description
Related parts for DF19-20P-1V(56)
IC PREC MULTIPLIER TO-100-10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 5V INPU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
INNER PANEL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf