Hirose Electric Co Ltd DF19G-20S-1FH(05)
DF19G-20S-1FH(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF19G-20S-1FH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
Brief Description
CONN FPC PIN HSG 20POS 1.00MM
Datasheet Download
DF19G-20S-1FH(05).pdf
Availability of DF19G-20S-1FH(05)
QUANTITY
DF19G-20S-1FH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19G-20S-1FH(05)
Internal Part NumberEIS-DF19G-20S-1FH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
SeriesDF19
PackagingBulk
Flat Flex TypeFPC
Connector TypeHousing for Male Contacts
Number of Positions20
Number of Rows1
Pitch0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness0.14mm
Locking Feature-
Voltage Rating100V
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Operating Temperature-35°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Housing ColorBeige
NoteContacts Not Provided
Wire Gauge-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19G-20S-1FH(05)
Related LinksDF19G-20, DF19G-20S-1FH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19G-20S-1FH(05) Details Description
Related parts for DF19G-20S-1FH(05)
RES MO 2W 47K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/BLUE 5.3-6.5 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
RES 390 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf