Hirose Electric Co Ltd DF19K-20P-1H(56)
DF19K-20P-1H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF19K-20P-1H(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19K-20P-1H(56).pdf
Availability of DF19K-20P-1H(56)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19K-20P-1H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19K-20P-1H(56)
Internal Part NumberEIS-DF19K-20P-1H(56)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19K-20P-1H(56)
Related LinksDF19K-20, DF19K-20P-1H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19K-20P-1H(56) Details Description
Related parts for DF19K-20P-1H(56)
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 62POS datasheet.pdf
TRANS SJT 1200V 6A TO-247AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 350 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 26A 8DFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LM3697 datasheet.pdf
COB LED HLDR ASSY 28MMX28MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 0.5A SOT223-4 datasheet.pdf
CONN PLG 0.4MM NW 24POS DUAL SMD datasheet.pdf