Hirose Electric Co Ltd DF19KR-14P-1H(56)
DF19KR-14P-1H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF19KR-14P-1H(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS REV R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19KR-14P-1H(56).pdf
Availability of DF19KR-14P-1H(56)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19KR-14P-1H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19KR-14P-1H(56)
Internal Part NumberEIS-DF19KR-14P-1H(56)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle, Reverse Pin
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19KR-14P-1H(56)
Related LinksDF19KR-1, DF19KR-14P-1H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19KR-14P-1H(56) Details Description
Related parts for DF19KR-14P-1H(56)
RES SMD 22 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 333 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 30NS 8UMAX datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 850MA 540 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf