Hirose Electric Co Ltd DF1B-10EP-2.5RC
DF1B-10EP-2.5RC picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-10EP-2.5RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 10POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1B-10EP-2.5RC.pdf
Availability of DF1B-10EP-2.5RC
QUANTITY
DF1B-10EP-2.5RC Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-10EP-2.5RC
Internal Part NumberEIS-DF1B-10EP-2.5RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1B
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions10
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp, IDC
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-10EP-2.5RC
Related LinksDF1B-10, DF1B-10EP-2.5RC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-10EP-2.5RC Details Description
Related parts for DF1B-10EP-2.5RC
RES 32.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
SUBMIN SW SPDT SLDR B3 ACT. datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf