Hirose Electric Co Ltd DF1B-13P-2.5DS
DF1B-13P-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-13P-2.5DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 13POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1B-13P-2.5DS.pdf
Availability of DF1B-13P-2.5DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1B-13P-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-13P-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1B-13P-2.5DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-13P-2.5DS
Related LinksDF1B-13, DF1B-13P-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-13P-2.5DS Details Description
Related parts for DF1B-13P-2.5DS
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MPU EP9 200MHZ 352PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050 R/A GOLD datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER DUAL 8LCC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 M32 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf