Hirose Electric Co Ltd DF1B-6P-2.5DSA(01)
DF1B-6P-2.5DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-6P-2.5DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR GOLD
Datasheet Download
DF1B-6P-2.5DSA(01).pdf
Availability of DF1B-6P-2.5DSA(01)
QUANTITY
DF1B-6P-2.5DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-6P-2.5DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF1B-6P-2.5DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-6P-2.5DSA(01)
Related LinksDF1B-6P-2, DF1B-6P-2.5DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-6P-2.5DSA(01) Details Description
Related parts for DF1B-6P-2.5DSA(01)
TVS DIODE 3.3VWM 9.5VC SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1A/1.5A DL 16WQFN datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
VARIOFACE INTERFACE MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.84A 160 MOHM datasheet.pdf