Hirose Electric Co Ltd DF1B-7P-2.5DS(01)
DF1B-7P-2.5DS(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-7P-2.5DS(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 2.5MM R/A GOLD
Datasheet Download
DF1B-7P-2.5DS(01).pdf
Availability of DF1B-7P-2.5DS(01)
QUANTITY
DF1B-7P-2.5DS(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-7P-2.5DS(01)
Internal Part NumberEIS-DF1B-7P-2.5DS(01)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-7P-2.5DS(01)
Related LinksDF1B-7P-, DF1B-7P-2.5DS(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-7P-2.5DS(01) Details Description
Related parts for DF1B-7P-2.5DS(01)
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 20MM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE FWD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf