Vishay/Dale RNR55H1870BSBSL
RNR55H1870BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1870BSBSL
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1870BSBSL.pdf
Availability of RNR55H1870BSBSL
QUANTITY
RNR55H1870BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1870BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1870BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1870BSBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1870BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1870BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H1870BSBSL
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 10MM VERT 4POS datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC SOC BLUETOOTH SMART 40VQFN datasheet.pdf
TFLEX 670 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4F-320-1D datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf