Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG54A-M3/57T
SMCG54A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG54A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG54A-M3/57T.pdf
Availability of SMCG54A-M3/57T
QUANTITY
SMCG54A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG54A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG54A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG54A-M3/57T
Related LinksSMCG54A, SMCG54A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG54A-M3/57T Details Description
Related parts for SMCG54A-M3/57T
VARISTOR 42V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf