ITT Cannon, LLC MS3120F18-11SZF0
MS3120F18-11SZF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F18-11SZF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 11POS
Datasheet Download
MS3120F18-11SZF0.pdf
Availability of MS3120F18-11SZF0
QUANTITY
MS3120F18-11SZF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F18-11SZF0
Internal Part NumberEIS-MS3120F18-11SZF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F18-11SZF0
Related LinksMS3120F1, MS3120F18-11SZF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F18-11SZF0 Details Description
Related parts for MS3120F18-11SZF0
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS RACK & PANEL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SGE-245-4-0150 01500M SFTY EDGE datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS CRIMP datasheet.pdf
PIPE CABLE FAULT EMS LOCATR 3" datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3C BRAID 300V datasheet.pdf