Rubycon 250BXF100MEFC16X20
250BXF100MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
250BXF100MEFC16X20
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXF100MEFC16X20.pdf
Availability of 250BXF100MEFC16X20
QUANTITY
250BXF100MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXF100MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-250BXF100MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250BXF100MEFC16X20
Related Links250BXF100, 250BXF100MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
250BXF100MEFC16X20 Details Description
Related parts for 250BXF100MEFC16X20
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.8A SO8FL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
QX CBL HST ETN M12PLG-RJ45 .5M datasheet.pdf
.156 RECEP STRIP UNPLT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf