Panasonic Electronic Components ERG-2SJ391
ERG-2SJ391 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ391
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ391.pdf
Availability of ERG-2SJ391
QUANTITY
ERG-2SJ391 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ391
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ391
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ391
Related LinksERG-2, ERG-2SJ391 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ391 Details Description
Related parts for ERG-2SJ391
TOOL HAND CRIMP PIDG 22-26 AWG datasheet.pdf
POLYSWITCH STRAP 0.70A HOLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf