Hirose Electric Co Ltd DF1B-7P-2.5DSA(01)
DF1B-7P-2.5DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-7P-2.5DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 2.5MM STR GOLD
Datasheet Download
DF1B-7P-2.5DSA(01).pdf
Availability of DF1B-7P-2.5DSA(01)
QUANTITY
DF1B-7P-2.5DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-7P-2.5DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF1B-7P-2.5DSA(01)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-7P-2.5DSA(01)
Related LinksDF1B-7P-2, DF1B-7P-2.5DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-7P-2.5DSA(01) Details Description
Related parts for DF1B-7P-2.5DSA(01)
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf