Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-26DP-2.5DSA
DF1BZ-26DP-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-26DP-2.5DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1BZ-26DP-2.5DSA.pdf
Availability of DF1BZ-26DP-2.5DSA
QUANTITY
DF1BZ-26DP-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-26DP-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-26DP-2.5DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-26DP-2.5DSA
Related LinksDF1BZ-26, DF1BZ-26DP-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-26DP-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1BZ-26DP-2.5DSA
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP THIN FILM 9.1PF 50V 0805 datasheet.pdf
TAPE REINFORCED STRAPPING datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf