Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-40DP-2.5DS
DF1BZ-40DP-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-40DP-2.5DS
Brief Description
CONN HEADER 40POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1BZ-40DP-2.5DS.pdf
Availability of DF1BZ-40DP-2.5DS
QUANTITY
DF1BZ-40DP-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-40DP-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-40DP-2.5DS
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-40DP-2.5DS
Related LinksDF1BZ-40, DF1BZ-40DP-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-40DP-2.5DS Details Description
Related parts for DF1BZ-40DP-2.5DS
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/X datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf