Bourns Inc. 3252P-1-205
3252P-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-205.pdf
Availability of 3252P-1-205
QUANTITY
3252P-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-205
Internal Part NumberEIS-3252P-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-205
Related Links3252P, 3252P-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-205 Details Description
Related parts for 3252P-1-205
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RUBBER 3X4 LO PRO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 500MA 1.68 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 325POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf