Hirose Electric Co Ltd DF1E-11S-2.5C
DF1E-11S-2.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-11S-2.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 11POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1E-11S-2.5C.pdf
Availability of DF1E-11S-2.5C
QUANTITY
DF1E-11S-2.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-11S-2.5C
Internal Part NumberEIS-DF1E-11S-2.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-11S-2.5C
Related LinksDF1E-1, DF1E-11S-2.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-11S-2.5C Details Description
Related parts for DF1E-11S-2.5C
IC ADC 8BIT 400KSPS 24-SSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 3.998K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 1.74GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.4A 13 MOHM SMD datasheet.pdf