Murata Electronics North America GRM15XR61A223KA86D
GRM15XR61A223KA86D picture photo
Mfg. Part Number
GRM15XR61A223KA86D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM15XR61A223KA86D.pdf
Availability of GRM15XR61A223KA86D
QUANTITY
GRM15XR61A223KA86D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM15XR61A223KA86D
Internal Part NumberEIS-GRM15XR61A223KA86D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM15XR61A223KA86D
Related LinksGRM15XR61, GRM15XR61A223KA86D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM15XR61A223KA86D Details Description
Related parts for GRM15XR61A223KA86D
RES SMD 16.9K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf