Hirose Electric Co Ltd DF1E-13S-2.5C
DF1E-13S-2.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-13S-2.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 13POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1E-13S-2.5C.pdf
Availability of DF1E-13S-2.5C
QUANTITY
DF1E-13S-2.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-13S-2.5C
Internal Part NumberEIS-DF1E-13S-2.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-13S-2.5C
Related LinksDF1E-1, DF1E-13S-2.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-13S-2.5C Details Description
Related parts for DF1E-13S-2.5C
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG05G/AF05/AFE05T datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CAP FILM 270UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE 40AMP 500V AC BS88 GG datasheet.pdf