Hirose Electric Co Ltd DF1EC-11P-2.5DSA(05)
DF1EC-11P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EC-11P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EC-11P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1EC-11P-2.5DSA(05)
QUANTITY
DF1EC-11P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EC-11P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1EC-11P-2.5DSA(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EC-11P-2.5DSA(05)
Related LinksDF1EC-11P-, DF1EC-11P-2.5DSA(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EC-11P-2.5DSA(05) Details Description
Related parts for DF1EC-11P-2.5DSA(05)
HOOK&LOOP TAKTY .75"50# YEL 75' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf