Hirose Electric Co Ltd DF1EG-5P-2.5DSA(01)
DF1EG-5P-2.5DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EG-5P-2.5DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 5POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EG-5P-2.5DSA(01).pdf
Availability of DF1EG-5P-2.5DSA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1EG-5P-2.5DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EG-5P-2.5DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF1EG-5P-2.5DSA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EG-5P-2.5DSA(01)
Related LinksDF1EG-5P-, DF1EG-5P-2.5DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EG-5P-2.5DSA(01) Details Description
Related parts for DF1EG-5P-2.5DSA(01)
RES SMD 1.8K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ENCLOSED datasheet.pdf
MCLIM, TP-TX/FX-SM1310/PLUS-ST datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT YLW CC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf