Hirose Electric Co Ltd DF20F-40DP-1H(59)
DF20F-40DP-1H(59) picture photo
Mfg. Part Number
DF20F-40DP-1H(59)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS DUAL SMD GOLD
Datasheet Download
DF20F-40DP-1H(59).pdf
Availability of DF20F-40DP-1H(59)
QUANTITY
DF20F-40DP-1H(59) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF20F-40DP-1H(59)
Internal Part NumberEIS-DF20F-40DP-1H(59)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF20
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF20F-40DP-1H(59)
Related LinksDF20F-40, DF20F-40DP-1H(59) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF20F-40DP-1H(59) Details Description
Related parts for DF20F-40DP-1H(59)
FIXED IND 12UH 550MA 670 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS 1.27MM GOLD R/A datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W UFRM datasheet.pdf