Hirose Electric Co Ltd DF20F-50DP-1V(56)
DF20F-50DP-1V(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF20F-50DP-1V(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS DUAL SMD GOLD
Datasheet Download
DF20F-50DP-1V(56).pdf
Availability of DF20F-50DP-1V(56)
QUANTITY
DF20F-50DP-1V(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF20F-50DP-1V(56)
Internal Part NumberEIS-DF20F-50DP-1V(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF20
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF20F-50DP-1V(56)
Related LinksDF20F-50, DF20F-50DP-1V(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF20F-50DP-1V(56) Details Description
Related parts for DF20F-50DP-1V(56)
IC REG LDO 1.5V 0.4A SOT223-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 24-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W SMBG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf