Renesas Electronics America DF2132RVTF10V
DF2132RVTF10V picture photo
Mfg. Part Number
DF2132RVTF10V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
DF2132RVTF10V.pdf
Availability of DF2132RVTF10V
QUANTITY
DF2132RVTF10V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2132RVTF10V
Internal Part NumberEIS-DF2132RVTF10V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed10MHz
ConnectivityIrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O57
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2132RVTF10V
Related LinksDF2132, DF2132RVTF10V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2132RVTF10V Details Description
Related parts for DF2132RVTF10V
IC REG LDO 24V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC30G/ AE34M / ASC30 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 4.45MM datasheet.pdf
HIGH PERF SMART POWER MONITOR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf