Renesas Electronics America DF2145BTE20
DF2145BTE20 picture photo
Mfg. Part Number
DF2145BTE20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DF2145BTE20.pdf
Availability of DF2145BTE20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF2145BTE20 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2145BTE20
Internal Part NumberEIS-DF2145BTE20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SCI, X-Bus
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2145BTE20
Related LinksDF214, DF2145BTE20 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2145BTE20 Details Description
Related parts for DF2145BTE20
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 180KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 760MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf