Renesas Electronics America DF2148RFA20V
DF2148RFA20V picture photo
Mfg. Part Number
DF2148RFA20V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
DF2148RFA20V.pdf
Availability of DF2148RFA20V
QUANTITY
DF2148RFA20V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2148RFA20V
Internal Part NumberEIS-DF2148RFA20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityHost Interface, I²C, IrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2148RFA20V
Related LinksDF2148, DF2148RFA20V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2148RFA20V Details Description
Related parts for DF2148RFA20V
CONN BACKSHELL DB25 STR METAL datasheet.pdf
CONN AMP-BARREL TERM 28-18AWG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
INDICATOR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf