| Internal Part Number | EIS-DF2168VTE33WV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Series | H8® H8S/2100 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LPC, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 106 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 40K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |