| Internal Part Number | EIS-DF2214BQ16V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Series | H8® H8S/2200 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | SCI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 72 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 12K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | D/A 1x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |