Renesas Electronics America DF2238RBQ13V
DF2238RBQ13V picture photo
Mfg. Part Number
DF2238RBQ13V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA
Datasheet Download
DF2238RBQ13V.pdf
Availability of DF2238RBQ13V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF2238RBQ13V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2238RBQ13V
Internal Part NumberEIS-DF2238RBQ13V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2200
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed13MHz
ConnectivityI²C, SCI, SmartCard
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case112-TFBGA
Supplier Device Package112-TFBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2238RBQ13V
Related LinksDF2238, DF2238RBQ13V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2238RBQ13V Details Description
Related parts for DF2238RBQ13V
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .1UF 25V 1205 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE ASSY 6AWG FOR 68354-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf