Renesas Electronics America DF2239FA20V
DF2239FA20V picture photo
Mfg. Part Number
DF2239FA20V
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
DF2239FA20V.pdf
Availability of DF2239FA20V
QUANTITY
DF2239FA20V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2239FA20V
Internal Part NumberEIS-DF2239FA20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2239FA20V
Related LinksDF223, DF2239FA20V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2239FA20V Details Description
Related parts for DF2239FA20V
RES SMD 0.009 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC 16-BIT 4-PORT BUS SW 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.78 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf