Renesas Electronics America DF2239TE20
DF2239TE20 picture photo
Mfg. Part Number
DF2239TE20
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DF2239TE20.pdf
Availability of DF2239TE20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF2239TE20 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2239TE20
Internal Part NumberEIS-DF2239TE20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C