Renesas Electronics America DF2329EVTE25
DF2329EVTE25 picture photo
Mfg. Part Number
DF2329EVTE25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 120TQFP
Datasheet Download
DF2329EVTE25.pdf
Availability of DF2329EVTE25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF2329EVTE25 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2329EVTE25
Internal Part NumberEIS-DF2329EVTE25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2300
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O86
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case120-TQFP
Supplier Device Package120-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2329EVTE25
Related LinksDF2329, DF2329EVTE25 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2329EVTE25 Details Description
Related parts for DF2329EVTE25
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A SOT223 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 7.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 176V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V DO213AA datasheet.pdf