NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F862D,518
N74F862D,518 picture photo
Mfg. Part Number
N74F862D,518
Brief Description
IC TXRX BUS INVERT 3-ST 24SOIC
Datasheet Download
N74F862D,518.pdf
Availability of N74F862D,518
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N74F862D,518 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F862D,518
Internal Part NumberEIS-N74F862D,518
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element10
Current - Output High, Low24mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F862D,518
N74F862D,518 Details Description
Related parts for N74F862D,518
JUMPER-H1501TR/A3049R/H1501TR 12 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -3V SOT23 datasheet.pdf
RELAY OPTO 200V 250MA 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf