| Internal Part Number | EIS-DF2329EVTE25 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 86 | |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |
| Package / Case | 120-TQFP | |
| Supplier Device Package | 120-TQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DF2329EVTE25 | |
| Related Links | DF2329, DF2329EVTE25 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor | |
 | 396-020-526-201 | CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK | datasheet.pdf | |