| Internal Part Number | EIS-DF2372VFQ34V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 34MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 96 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b; D/A 6x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |