Hirose Electric Co Ltd DF24-40DS-0.9C
DF24-40DS-0.9C picture photo
Mfg. Part Number
DF24-40DS-0.9C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 0.9MM CRIMP
Datasheet Download
DF24-40DS-0.9C.pdf
Availability of DF24-40DS-0.9C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF24-40DS-0.9C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF24-40DS-0.9C
Internal Part NumberEIS-DF24-40DS-0.9C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF24
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.035" (0.90mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF24-40DS-0.9C
Related LinksDF24-40, DF24-40DS-0.9C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF24-40DS-0.9C Details Description
Related parts for DF24-40DS-0.9C
IC FET BUS SWITCH 32BIT 80-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf