Renesas Electronics America DF2505BR26DV
DF2505BR26DV picture photo
Mfg. Part Number
DF2505BR26DV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 176BGA
Datasheet Download
DF2505BR26DV.pdf
Availability of DF2505BR26DV
QUANTITY
DF2505BR26DV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2505BR26DV
Internal Part NumberEIS-DF2505BR26DV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2500
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed26MHz
ConnectivityI²C, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LFBGA
Supplier Device Package176-LFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2505BR26DV
Related LinksDF2505, DF2505BR26DV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2505BR26DV Details Description
Related parts for DF2505BR26DV
IC COMP OTT R-R 44V TSOT-23-5 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ1/SZ2 5.91" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 568NM 40MCD GRN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A HUSON3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf