Renesas Electronics America DF2552BR26DV
DF2552BR26DV picture photo
Mfg. Part Number
DF2552BR26DV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 176BGA
Datasheet Download
DF2552BR26DV.pdf
Availability of DF2552BR26DV
QUANTITY
DF2552BR26DV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2552BR26DV
Internal Part NumberEIS-DF2552BR26DV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2500
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed26MHz
ConnectivityI²C, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LFBGA
Supplier Device Package176-LFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2552BR26DV
Related LinksDF2552, DF2552BR26DV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2552BR26DV Details Description
Related parts for DF2552BR26DV
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 149K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
Connector Header 5 Position Chassis Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
SAC-3P-MS/ 0 6-600/M 8FR-2L FB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf