| Internal Part Number | EIS-DF2646RFC20JV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Series | H8® H8S/2600 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | H8S/2600 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | CAN, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | LCD, Motor control PWM, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 92 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 12x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |