Hirose Electric Co Ltd DF3-12EP-2C
DF3-12EP-2C picture photo
Mfg. Part Number
DF3-12EP-2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 12POS 2MM
Datasheet Download
DF3-12EP-2C.pdf
Availability of DF3-12EP-2C
QUANTITY
DF3-12EP-2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-12EP-2C
Internal Part NumberEIS-DF3-12EP-2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF3
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions12
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-12EP-2C
Related LinksDF3-1, DF3-12EP-2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-12EP-2C Details Description
Related parts for DF3-12EP-2C
IC WINDOW DISCRIMINATOR 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-WAY IEC FUSED PANEL OUTLET datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf