Hirose Electric Co Ltd DF3-15S-2DSA(20)
DF3-15S-2DSA(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3-15S-2DSA(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
DF3-15S-2DSA(20).pdf
Availability of DF3-15S-2DSA(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-15S-2DSA(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-15S-2DSA(20)
Internal Part NumberEIS-DF3-15S-2DSA(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-15S-2DSA(20)
Related LinksDF3-15S-, DF3-15S-2DSA(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-15S-2DSA(20) Details Description
Related parts for DF3-15S-2DSA(20)
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 865/868 U.FL ANT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR LASER DIF 50+/-5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100 L.210 datasheet.pdf