Renesas Electronics America DF3024F25V
DF3024F25V picture photo
Mfg. Part Number
DF3024F25V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
DF3024F25V.pdf
Availability of DF3024F25V
QUANTITY
DF3024F25V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3024F25V
Internal Part NumberEIS-DF3024F25V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Digital to Analog Converter Part 1
Digital to Analog Converter Part 2
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8/300H
PackagingTray
Core ProcessorH8/300H
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O70
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3024F25V
Related LinksDF302, DF3024F25V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF3024F25V Details Description
Related parts for DF3024F25V
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 26POS datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
TRACK ADJ SCREW datasheet.pdf
RES SMD 7K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf