Hirose Electric Co Ltd DF30FB-44DS-0.4V(81)
DF30FB-44DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FB-44DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RCPT 44POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FB-44DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FB-44DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FB-44DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FB-44DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FB-44DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions44
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FB-44DS-0.4V(81)
Related LinksDF30FB-44D, DF30FB-44DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FB-44DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FB-44DS-0.4V(81)
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BEND RELIEF 1.8MM BLACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM datasheet.pdf
INTERBUS MODULAR BUS COUPLER datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf