Hirose Electric Co Ltd DF30FB-80DS-0.4V(81)
DF30FB-80DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FB-80DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FB-80DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FB-80DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FB-80DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FB-80DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FB-80DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FB-80DS-0.4V(81)
Related LinksDF30FB-80D, DF30FB-80DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FB-80DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FB-80DS-0.4V(81)
CONN HEADER R/A .100 8POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 450MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 976 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf