Hirose Electric Co Ltd DF30FC-40DS-0.4V(81)
DF30FC-40DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FC-40DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FC-40DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FC-40DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FC-40DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FC-40DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FC-40DS-0.4V(81)
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FC-40DS-0.4V(81)
Related LinksDF30FC-40D, DF30FC-40DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FC-40DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FC-40DS-0.4V(81)
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1916MHZ 0805 datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf