Hirose Electric Co Ltd DF30RB-20DP-0.4V(81)
DF30RB-20DP-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30RB-20DP-0.4V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30RB-20DP-0.4V(81).pdf
Availability of DF30RB-20DP-0.4V(81)
QUANTITY
DF30RB-20DP-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30RB-20DP-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30RB-20DP-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30RB-20DP-0.4V(81)
Related LinksDF30RB-20D, DF30RB-20DP-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30RB-20DP-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30RB-20DP-0.4V(81)
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TM3107K016ECBA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A datasheet.pdf