Hirose Electric Co Ltd DF33C-10DS-3.3C
DF33C-10DS-3.3C picture photo
Mfg. Part Number
DF33C-10DS-3.3C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT CRIMP 3.3MM 10POS
Datasheet Download
DF33C-10DS-3.3C.pdf
Availability of DF33C-10DS-3.3C
QUANTITY
DF33C-10DS-3.3C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF33C-10DS-3.3C
Internal Part NumberEIS-DF33C-10DS-3.3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF33C Series Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesEnerBee™ DF33C
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.130" (3.30mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.228" (5.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF33C-10DS-3.3C
Related LinksDF33C-1, DF33C-10DS-3.3C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF33C-10DS-3.3C Details Description
Related parts for DF33C-10DS-3.3C
IC MULTIPLEXER 2:1 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf